Luminaire housing made of extruded aluminium profile; recessed light with wrap around edge; for continuous lighting systems; suitable for ceiling thickness of 8-25 mm; surface black powder coated; luminaire profile can be pre-mounted; pre-assembled power rail for power supply in luminaire profile; voltage tap of the light inset on the power rail; remaining lamp components mounted without tools; LED light inset consisting of highly reflective lacquered aluminium for improved thermal management; light colour 3000 K; binning initial MacAdam ≤ 3 SDCM; CRI ≥ 90; min. 90% of luminous flux after 50000 operating hours; energy efficient LEDs with high CRI; HPO (High Performance Opal) cover for uniform illumination; degree of protection IP20; PC1 220-240V; photobiological safety according to IEC 62471 risk group RG 0 - no Risk; internal wiring in light halogen free; incl. DALI-2 converter; accessories are listed separately; light source replaceable by an authorized professional; control gear replaceable by an authorized professional;
| Power | 13W/m |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1370 lm/m |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | DALI DRIVER |