Low profile recessed channel, height 14 mm; suitable for installation in 12.5mm ceilings, with trim; suitable for wall or ceiling mounting; surface white powder coated; easy mountng without need to cut the substructure; fallsafe light inset made of extruded aluminium profile
| Power | 16W/m |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2010lm/m |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | DALI DRIVER |