TA8 + LED Module
M4-9302013A-TA8-BBB
Round spotlight for recessed installation made of die-cast aluminium with black powder-coating finish (RAL 9005) and black reflector; 0-10V Dim Driver; LED 13W; measurement Ø85mm; ceiling cutout of Ø75mm with a narrow mounting trim; luminaire's weight is approximately 280g; rotation 355° and pivot max. 18°; CCT 3000K with an LED Output of 1400lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty; beam characteristic with 20° beam angle; lighting perfectly suitable for reading, writing as well as computer and control work according to DIN EN 12464-1 (UGR<19); degree of housing protection IP20 (LED Module IP54)
| Power | 15W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 850LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP54 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |