rotation 355° and pivot max. 30°; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty; beam characteristic with 35° beam angle; lighting perfectly suitable for reading, writing as well as computer and control work according to DIN EN 12464-1 (UGR<19); degree of housing protection IP20 (LED Module IP54)
| Power | 13W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 800LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |