Direct light luminaire, designed to use monochrome LED lamps, DMX512-RDM 48Vdc dimmable with searching and addressing function. Ceiling-, wall- or surface-mounted. Consists of a body and supports for installation, to be ordered separately. The body is made of extruded aluminium and includes die-cast aluminium end caps with 50/60 Shore A silicone seals. It is subjected to a multistep, pre-treatment process, in which the main phases are degreasing, fluorozirconation (a protective surface film) and
| Power | 24.7W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2212LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |