Beam Master 35 is a series of adjustable LED spotlights with a dieater of 35mm, available in different surface finishes. The body is machined from solid, without resorting to molds or die-castings. The machining from solid gives to the lamp a high strength and quality. The spotlight can be rotated and tilted, making the light beam adjustable. The beautiful ring is embellished with knurled engravings, and is available in a wide range of colors.
| Power | 5.4W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 557LM |
| Finishing | DARK GREY WITH BRASS GOLD |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI97 |
| Driver | 0-10V DRIVER |