Beam Stick Nuance is a spherical suspension lamp in mouth-blown glass available in 6 colours.The lamps comes with a double light source inside the sphere: 1) a soft light source inside the sphere that brings the nuances and shapes of the glass to life. 2) an unfiltered light beam projected downwards.
| Power | 8.6W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 523LM |
| Finishing | MOTH BLOWN GLASS |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |