The rectangular shape makes it perfect for illuminating the entire surface of the desk. Furthermore, the diffuser that filters the light downwards is worked with an anti-glare prismatic texture
| Power | 40.8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4754LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |