Direct light luminaire, designed to use monochrome LED lamps. Ceiling- and wall-mounted. Consists of a body and supports for installation (to be ordered separately). Extruded aluminium body, with zamak die-cast end caps complete with silicone gaskets. Coated with liquid acrylic paint with a high level of weather and UV ray resistance. The top of the optical assembly is closed by a 3 mm thick transparent glass screen, fixed with silicone. Complete with multi-LED power plate in Warm White with 24V dc electronic circuit (ballast to be ordered separately); 24V smart driver allowing constant light flow emission despite variations in the input voltage (from 30V dc to 16V dc). Fitted with satin-finish polycarbonate film and optics with plastic (methacrylate) lens for 30° FLOOD lighting. All external screws used are made of A2 stainless steel. The luminaire technical characteristics conform to EN 60598-1 standards and particular requirements.
| Power | 12W/1056mm |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1080 LM |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |