Floodlight for outdoor installation on a façade/wall, with U shape fixing bracket allowing vertical adjustment of +90° / -40°. Phospho-chromatised and polyester powder coated die-cast copper-free aluminium base and head, tempered safety glass, moulded silicone gaskets, with screws in stainless steel. Built-in LED driver, with 1 x CREE “XHP35” LED. IP66 rating.
| Power | 8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 642W |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |