An innovative fabrication process that manipulates both the temperature and the direction of air flow into blown glass. The result is a slightly distorted sphere with an interior landscape of satellite shapes, including an opaque milk glass diffuser that houses either a low-voltage xenon or LED lamp.
| Power | 1W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 100LM |
| Finishing | BLOWN GLASS |
| IP Rating | IP30 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |