Square recessed ceiling downlight made of die-cast aluminium with black powder-coating finish (RAL 9005) and matte reflector; LED 22W; measurement 290mm x 45mm; ceiling cutout of 282mm x 37mm with a narrow mounting trim; luminaire's weight is approximately 580g; CCT 3000K with an LED Output of 2600lm; decent color rendering at an index of CRI80; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient OSRAM LED Chips; 5 years warranty; Wall Washer; lighting perfectly suitable for a wide illumination of wall surfaces to allow homogeneous light distribution; degree of housing protection according to DIN EN 60529 (IP20)
| Power | 24W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | COB |
| Lumen Output | 1200lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |