Direct recessed wall / ground light luminaire with transparent glass cover. Extruded aluminium body with die-cast aluminium end caps complete with silicone seals. Fitted with optics with a plastic (methacrylate) lens. At the bottom of the optical assembly there is a PPS (polyphenylene sulfide) box fitted with two nickel-plated brass cable glands PG11 for pass-through wiring, suitable for cables Ø8.5÷12.5 mm. To fix the optical assembly to the outer casing or false ceiling the product has a quick coupling system using an Allen key. All external screws used are made of A2 stainless steel.
| Power | 39W/1204mm |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 3264LM/1204mm |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP67 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | DALI DRIVER |