LUMINAIRE TYPE
Wall mounted luminaire. IP rating IP 66
MATERIAL CHARACTERISTICS
Die-cast EN AB-47100 aluminium housing with high corrosion resistance. Stone wash surface treatment prior to painting process. Stainless steel Allen screws with insulating treatment against galvanic corrosion. Silicone gaskets. Painting Process : 3 Step Process
1) Surface treatment with BONDERITE. A heavy metal free chemical surface treatment containing ceramic nano particles giving a cohesive, inorganic and highly dense protective coating. 2) PRE POLYMERIZATION a process of introducing an epoxy primer with excellent characteristics to the paint which also offers very high resistance to oxidation due to its Zinc content. 3) POLYMERIZATION a process with the application of polyester powder with high resistance against UV rays and harsh weather conditions. Resistance test protection for Marine applications for 1200h. Mechanical resistance IK 07
| Power | 15W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1690LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |