The modular luminaire design makes the replacement of components possible. The product meets the demands of the applicable EU guidelines and product safety regulations and bears the CE mark. Colour: silver grey , all exterior parts are stainless steel, polycarbonate cover, with partial frosting for uniform light diffraction, silicon gasket, with connection coupling and 3‑pin connector on the right, tilt range: 220°, cable gland: M16 with 1 m cable H05RN‑F3G1, connecting terminal: 3 pole, highly efficient optics made of transparent thermoplastic for precise lighting tasks , integral driver (AC/DC), CRI > 80, max 2 SDCM, service life L90/B10 > 50.000 h, Beam angle (fwhm): 20° / 88°, luminous flux: 585 lm, wattage: 11 W, delivered lumens 53 lm/W, protection type IP65, protection class I, impact resistance IK10, windage area 0,025 m², dimensions (L×H×W): 641 × 43 × 40 mm, weight 1.5 kg
| Power | 11W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 585LM/641mm |
| Finishing | SILVER GREY |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |