Round light fitting in aluminium; consisting of light fitting (SONO) and installation housing; housing with wrap around border suitable for installation in plasterboard ceiling; suitable for ceiling thickness of 10-25 mm; surface white powder coated; luminaire can be set in the housing without tools; either flush with the ceiling or protruding 25mm; LED board highly reflective lacquered for higher efficiency; same luminance for all size versions; light colour 3000 K; binning initial MacAdam ≤ 3 SDCM; CRI ≥ 80; min. 90% of luminous flux after 50000 operating hours; energy efficient LEDs with high CRI; completely homogeneously illuminated, satin PMMA cover; luminaire with 2 cable openings and plug-in terminal for through wiring; degree of protection IP50; PC1 220-240V; photobiological safety according to IEC 62471 risk group RG 0 - no Risk; internal wiring in light halogen free; incl. converter, non dimmable; light source not replaceable; control gear replaceable by an authorized professional;
| Power | 15.9 W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1940 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP50 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |