Sophisticatd optical systems able to considerably reduce glare thanks to the retracted position of the LED. Optical reflector in black polycarbonate combined with transparent methacrylate lenses (Versions with LED). The lathed anodized reflector is composed of HI-GRADE 99,98% pure anodized aluminium with a bright polish finish (Version with COB). Toughened acid-etched glass 8mm thick. Lamp fixed position. LOR --
| Power | 3W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 238lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP67 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |