Single emission submerged for outdoor application. The natural white LED light source with a flood light distribution is composed of 9 powerled LEDs. Luminaire body is made of stainless steel and features a steel finish; the diffuser is made of extra clear glass - tempered with a silk-screeningtreatment. The ingress protection degree is IP68; IK10
| Power | 38W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 3605LM |
| Finishing | STAINLESS STEEL |
| IP Rating | IP68 |
| Color Rendering | CRI80 |
| Driver | 1-10V DRIVER |