recessed for outdoor applications; recessed (ceiling); Power consumption: 45W; Power supply: 110-230Vac; Lumen output at source: 4140 lm (3000K, CRI 80); Delivered lumen output: 3659 lm (3000K, 18°, CRI 80); 1 COB LED, 2-step MacAdam, 60 000h L90 B10 (Ta 25°C); LED colour: 3000K; Optics: 61°: optical system consisting of a high-efficiency, deep-set TIR lens combined with a high-quality technical filter; CRI Colour Rendering Index: 80;
| Power | 45W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4140lm |
| Finishing | Grey |
| IP Rating | 66 |
| Color Rendering | 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |