Single emission recessed downlights for indoor application. The super warm white LED light source with a asymmetric wallwasher light distribution is composed of 1 arrayled LEDs. The luminaire body is made of technopolymer and features a white finish; the diffuser is made of uv resistant polycarbonate. The ingress protection degree is IP20.
| Power | 10W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 689LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |