Single emission recessed downlights for indoor application. The warm white LED light source with a spot light distribution is composed of 1 arrayled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI 90; the source luminous flux is 748 lm, with a 115.1 lm/W nominal luminous efficacy.
The device body is made of die-cast aluminium en ab - 46100 and features a black finish, processed by means of powder coating. The ingress protection degree is IP40; the total weight is of 0.15 kg.
| Power | 6.5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 636 lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |