Single emission recessed downlights for indoor application. The warm white LED light source with a medium flood light distribution is composed of 1 powerled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI 90; the source luminous flux is 416 lm, with a 104.0 lm/W nominal luminous efficacy.
The device body is made of die-cast aluminium en ab - 46100 and features a white finish, processed by means of powder coating. The ingress protection degree is IP20; the total weight is of 0.1 kg.
| Power | 4W |
| Color Temperature | 3000 K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 295 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |