The fixture has a round symmetrical design with four rings reflecting the light in a soft downward direction. The rings have a soft glow while their white underside achieve optimal light reflection and produce a characteristic symmetric light pattern on the ground.
The adapter is positioned externally from the fixture and can run up to 4 bollards. Maximum distance to last bollard is 30m. Spike: Uses standard cables and connectors which are supplied. Plug and play. Anchor/Base: Use installation cable for legal fixed installation. Adapter requires installation by certified electrician if used with anchor or base.
| Power | LED 14W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 288 lm |
| Finishing | ALUMINIUM |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |