Low profile recessed channel, height 13 mm; suitable for rimless installation in 12.5mm plasterboard ceilings; specially designed trim with grooves for better adhesion of smoothing compound; suitable for wall or ceiling mounting; for continuous lighting systems; surface white powder coated; easy mountng without need to cut the substructure; fall-safe light inset made of extruded aluminium profile, can be inserted in the canal without tools by magnetic holders; with asymmetric light distribution.
| Power | 47W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4710 lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | DALI DRIVER |