A series of pinhole downlights with reflector available in various sizes and finishing, designed with a deep aperture for optimum glare control. The Castor downlight is equipped with an off-set tilt mechanism that maximises light output for most demanding applications.
| Power | 13W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 898LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI 95 |
| Driver | 0-10V DRIVER |