A series of premium recessed downlights available in various sizes, shapes, and finishing. Paired with ELR’s highly configurable LED modules, the Vasari downlight series offers a high degree of flexibility, aesthetics and functionally for the most discerning of applications.
| Power | 13W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 959LM |
| Finishing | CHROME BLACK |
| IP Rating | IP54 |
| Color Rendering | CRI 95 |
| Driver | 0-10V DRIVER |