Microgrid In completes the Snap-In range as it uses a similar principle of dividing the light unit into a mounting frame and a light module that can be snapped into the frame after installation. Microgrid comes in single, double and triple set-ups with trim. A visor is available to further reduce the impact of the intense light coming from the miniature light source, shielding the light source from directly looking into.
| Power | 10W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 662 LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP23 |
| Color Rendering | CRI 95 |
| Driver | 1-10V DRIVER |