Compatible with 35 and 50 series LED modules. Colour temperature options 2700K,3000K, 4000K, 5000K, tuneWHITE, WarmDim. Colour rendering index 85 or 95. Up to 50,000 hours L80 lamp life with LM80 tested LED chip packages. Beam pattern options ClassicPRO 12, 20, 35, 60. Luminous flux 335lm to 1500lm depending on LED module. Supplied with non-dimmable or phase0-10VDALI dimmable LED driver, 76mm cutout, ATePS Automated Thermal Protection System, ComfyEYE, reduced flicker percentage, Interchangeable LED module system, Optional IP54 seal, colour and light, effect filters and honeycomb anti-glare louvre. For the latest specifications please refer to the website.
| Power | LED 13W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1200 lm |
| Finishing | MATT WHITEMATT BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 8595 |
| Driver | 1-10V DRIVER |