ALPHA is an entirely new family of outdoor spotlights/floodlights engineered from scratch. The primary shapes and overall small dimensions make it possible to install ALPHA in most professional and residential lighting applications. High-quality polycarbonate optics provide accurate beam control and offer a wide selection of light distributions. ALPHA can be customized with accessories such as honeycombs, shields and various mounting solutions for poles and surfaces.
| Power | 14W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 650lm |
| Finishing | Black finish |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |