bollard for outdoor applications; surface mounted (spike); Power consumption: 7W; Power supply: 24Vdc; Lumen output at source: 657 lm (3000K, 7W, CRI 80); Delivered lumen output: 463 lm (3000K, 34°, 7W, CRI 80); 1 high-intensity power LED, 3-step MacAdam, 50 000h L90 B10 (Ta 25°C); LED colour: 3000K; Optics: 34°; CRI Colour Rendering Index: 80; Body material: body made of ANTICORODAL EN AW 6082 low-copper-content aluminium alloy for excellent resistance to corrosion.
| Power | 7W + 7W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 463lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |