The Traxon Linear Go Maxi DC is a DC line powered exterior luminaire used to distinguish facades, walls, and architectural landmarks with a powerful, even color wash effect. Linear Go’s high-value design features efficient electrical and optical systems, making it ideal for budget-conscious projects. This product is intended for use in high-quality colored light applications.
| Power | 48W |
| Color Temperature | RGBW=4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2736lm |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI80 |
| Driver | DMX 512 |