The Nano Eyeconic Mini Trim Fixed is an incredibly discreet recessed, directional downlight with a Ø38mm bezel and features a beautifully sculpted anti-glare baffle. Unique, elegant small aperture. Easily interchangeable optics. Flawless finishes available on all components. Part of a wide family range of fully modular luminaires. The ingress protection degree is IP20.
| Power | 3W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 264 lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |