Pendant LED luminaire with direct beam made of high-quality extruded aluminium profile; white powder-coating finish; luminaire incl. white canopy (110mm x 65mm x 36mm) with transparent feeder cable as well as cable hangers ; ON-OFF Driver is integrated into the luminaire housing; System Power (Total power consumption) 16W – Low Power; Dimensions of the profile channel (LxWxH): 1271mm x 50mm x 80.5mm.diffusor made of Polymethylmethacrylate clear with microprismatic plate. (UGR<19)
| Power | 16W/1271mm |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1383LM/1271mm |
| Finishing | WHITE (PRISMATIC |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |