Outdoor luminaire with a Wide Flood optic, designed to use LED lamps. Made up of an optical assembly with a base and an aluminium alloy frame. The painting stage consists of a primer and a liquid acrylic paint, cured at 150 °C, with a high level of weather and UV ray resistance. With a 5 mm thick colourless transparent tempered sodium-calcium glass cover. . Horizontal aiming is performed using the slots in the base, which allow an ±30° adjustment.Size (mm): 406x276
| Power | 55.4W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4833lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI80 |
| Driver | DALI DRIVER |