Application Bollard head with shielded light. Light exit 180°. The light is deflected by means of a conical reflector onto the surface to be illuminated. For usage in the modular system bollard range. On/off or DALI-controllable power supply units. This model can includes option with emergency lighting batteries, motion and light sensors, control modules, BEGA Vehicle Blocker® drive-through protection. Bollard tube height avilable in 875mm and 375mm.
| Power | 14.5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1302lm |
| Finishing | GRAPHITE |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI>80 |
| Driver | DALI DRIVER |