AKIN DFQ_3D is a single side illuminated dot-free strip light with 11mm illuminated width. It can be top bended (R=50 mm) and side bended (R=200 mm), ideally for double curve applications. Compared to traditional dotted LED strips, dot-free LED strips are more elegant especially for high reflective surface. The milky silicone tube is coated with anti-dust coating that prevents dust accumulation and keep it super easy to be cleaned up.
| Power | 6W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 629lm/m |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |