Round shape mounting trim in cast aluminium with springs for trim installation on a ceiling thickness of max. 25mm or brackets for trimless installation on a ceiling thickness 12.5-15mm. Luminaire body in cast aluminium. Easy re-lamping tool-free via removable lamp front ring by twist and lock action. Adjustable version tiltable vertically 0-25° tilt and rotable horizontally 350°. A visual simplicity seamless shape designed for excellent visual comfort versions include full directional light ad
| Power | 10W |
| Color Temperature | 40 - 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1296LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |