Round recessed mounted downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; 0-10V Dim Driver; LED 11W; measurement Ø85mm; ceiling cutout of Ø75mm with a narrow mounting trim; luminaire’s weight is approximately 220g; rotation 355° and pivot max. 30°; CCT 3000K with an LED Output of 1100lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty.
| Power | 13W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 800lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |