Square ceiling light made of die-cast aluminium; black powder-coating finish (RAL 9005); Phase Dim Driver; System Power 20W; measurement 224mm x 135mm; luminaire’s height is 60mm; luminaire head rotation 360° and pivot max. 25°; Dimto-Warm (1800K-3000K) with a System Luminous Flux of max. 1300lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h L80B10 min. 80% of the luminous flux with energy efficient BRIDGELUX LED Chips; 5 years warranty.
| Power | 20W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1300lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |