Single emission projectors for indoor application. The super warm white LED light source with a flood light distribution is composed of 1 powerled LEDs with CCT of 2700 K and a CRI 90; the source luminous flux is 358 lm, with a 119.3 lm/W nominal luminous efficacy.
The device body is made of aluminium and features a dark brown finish, processed by means of powder coating. The ingress protection degree is IP40; the total weight is of 0.08 kg. The power supply driver is not provided and is to be o
| Power | 3W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 287 lm |
| Finishing | Brown |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |