Round recessed luminaire with contact frame. Adjustable version that tilts by a maximum of 30°. The main swivel body is made ofdie-cast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. Metallised, thermoplastic, high definition reflector - wide flood optic (42°). Structure with die cast aluminium external contact frame with a single white finish.
| Power | 10W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1041LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |