Single emission recessed downlights for indoor application. The super warm white LED light source with a narrow spot light distribution is composed of 1 powerled LEDs. The luminaire body is made of technopolymer and features a white ral 9003 finish; the diffuser is made of uv resistant polycarbonate. The ingress protection degree is IP40.
| Power | 4W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 217LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |