Projector for outdoor applications; surface mounted (ceiling, wall, ground, spike); Power consumption: 5W; Power supply: 24Vdc; Lumen output at source: 452 lm (3000K, 5W, CRI >90); Delivered lumen output: 284 lm (3000K, 34°, 5W, CRI >90); 1 high-intensity power LED, 3-step MacAdam, 50 000h L90 B10 (Ta 25°C); LED colour: 2700K; Optics: sharp 21°: SHARP optical system consisting of a plano-convex lens for an extremely welldefined light beam, combined with a high-quality technical filter; etc.
| Power | 5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 284 lm |
| Finishing | White RAL 9003 |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 90+ |
| Driver | 1-10V DRIVER |