Single emission led strip for outdoor application. The warm white LED light source with a diffused light distribution is composed of 112 topled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI >90; the source luminous flux is 530 lm, with a 106.0 lm/W nominal luminous efficacy. The device body is made of technopolymer and features a white finish; the diffuser is made of pu. The ingress protection degree is IP67; the total weight is of 0.103 kg.
| Power | 5W/M |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 270LM/M |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP67 |
| Color Rendering | CRI 85 |
| Driver | 0-10V DRIVER |