Wall mounted luminaire. IP rating IP 54.Fixing base in extruded anodized EN AW-6060 aluminium housing (copper free) with high corrosion resistance. Transparent silicone end caps for LED circuit and aluminium EN AW-47100 for the extruded parts. Mechanical resistance IK 06.Supply 5m cable section type neoprene H05RN-F. Isolation: CLASS III . Available colours: White (cod.01), Black (cod.09) NB: Pivot / Base are always in black color. Weight: 1.6255 Kg Glow Wire test: LED module included
| Power | 8.6W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 275lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP54 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | DIMMABLE DRIVER |