Characterized by clean and clean-cut lines CORE is a family of square wall light, ceiling light, bollard and pole lights. CORE is available in two sizes and equipped with COB LED in three color temperatures and exceptional color consistency. The computer-aided-design of the parabolic reflector provides efficient light emission and distribution. The housing is dust and water protected through the extensive engineering design and testing. CORE is recommended to illuminate column, facades, walkways and vairous architectural design works. The pole lights give a great level of downward light with symmetric or asymmetric light distributions.
| Power | 30W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 2340 lm |
| Finishing | DARK GREY |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |