Round recessed mounted downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; LED 18W; measurement Ø85mm; ceiling cutout of Ø75mm with a narrow mounting trim; rotation 355°and pivot max. 30°; CCT 3000K with a System Luminous Flux of 1250lm high color rendering at an index of CRI97; SDCM: 2; after a lifetime of 50000h L80B10 min. 80% of the luminous flux with energy efficient BRIDGELUX LED Chips; 5 years warranty.
| Power | 18W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1250lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |