TUBE a family of cylindrical shaped wall light, ceiling light and Area light. The body components are made from extruded and LM6 aluminium which make them highly corrosion resistant to any extreme environment. TUBE is protected from the ingress of dust and water and are used in both outdoor and indoor environments. Fitted with COB LED in three color temperature from 2700K, 3000K or 4000K with high CRI. HID light source and retrofit solution for E27 Led lamps are also available. TUBE can solve m
| Power | 28 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 3000 lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |