Round recessed downlight made of die-cast aluminium with black powder-coating finish (RAL 9005) and black reflector; System Power 9W; measurements Ø78mm x 97mm; ceiling cutout of Ø68mm with a narrow mounting trim; ceiling thickness 5-20mm; luminaire’s weight is approximately 210g; rotation 350° and pivot Max. 30°; CCT 3000K with a System luminous flux of 650lm; high color rendering at an index of CRI90.
| Power | 13W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 800lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP54 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |