Round recessed downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; ON-OFF Driver; System Power 21W; measurements Ø110mm x 131mm; ceiling cutout of Ø100mm with a narrow mounting trim; ceiling thickness 1-25mm; rotation 355° and pivot max. 30°; CCT 3000K with a System luminous flux of 1500lm; high color rendering at an index of CRI90.
| Power | 21W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1500lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |